Hormoonspiraal

HORMOONSPIRAAL
ehk ESS

VÄIKE VAHEND, MIS PEATAB
SPERMATOSOIDID POOLEL TEEL.

PAIGALDATAV MINUTITEGA, TOIMIB AASTAID

Hormoonspiraal ehk emakasisene süsteem (ESS) on progestiini sisaldav väike pehme T-kujuline vahend, mille paigaldab emakasse naistearst. See vabastab aeglaselt hormooni, mis muudab emaka limaskesta õhukeseks ja emakakaela lima viskoossemaks, nii et seemnerakkudel on raskem emakasse pääseda. Hormoonspiraal on 99,8% usaldusväärne, mis tähendab, et see on üks tõhusaimaid ja usaldusväärsemaid rasestumisvastaseid vahendeid.

Hormoonspiraali tutvustab sulle noortenõustaja, naistearst või ämmaemand. Kui oled seda valikut arutanud ja otsustad, et tegemist on sulle sobiva meetodiga, võid lasta endale ESS-i paigaldada. ESS toimib kolm kuni kaheksa aastat ilma igapäevase meelespidamise vajaduseta, nii et see on suurepärane valik kõigile, kellel on probleeme igapäevase meelespidamisega või soovivad kasutada pika toimeajaga rasestumisvastaseid vahendeid. Kui otsustad vahendi kasutamise lõpetada, kaob ESS-i rasestumisvastane toime kiiresti ja sinu normaalne viljakus taastub.

Hormoonspiraal

KUI TÕHUS SEE ON?

HORMOONID

Jah. Hormoonspiraal vabastab emakasse progestiini hormooni ja mõjub peamiselt paikselt emaka limaskestas.

KASUTUSMUGAVUS

Hormoonspiraali paigaldab naistearst, kuid pärast paigaldamist on see tõhus kolm kuni kaheksa aastat ja ise ei pea meeles pidama midagi muud peale eemaldamise tähtaja. Hormoonspiraali kasutamise võib lõpetada kohe kui soovid ja planeerid näiteks rasestuda. Eemaldamine on kiire ja lihtne ning seda teeb naistearst.

MENSTRUATSIOON

Menstruatsiooni (ka vererohke menstruatsiooni) ajal kaotatud verehulk väheneb ajapikku. Menstruatsioonid võivad muutuda harvemaks. Mõnel naisel esineb siiski alakõhuvalu ja ebaregulaarset verejooksu. Samuti võib esimese kuue kuu jooksul ehk harjumisperioodil olla tavapärane sagedasem määrimine.

VÕRDLE MEETODEID

KAS ON VEEL KÜSIMUSI?

Lepi oma noorenõustaja, naistearsti või ämmaemandaga nõustamise aeg kokku juba täna.

MIDA SA TEADMA PEAKSID?

3-8
AASTAT

Pärast paigaldamist toimib pidevalt.

<1
AASTA

Aeg, mille jooksul enamik naisi jääb pärast eemaldamist rasedaks.

6
NÄDALAT

Aeg pärast sünnitust, mil ESS-i saab tavaliselt paigaldada.

  • Toimib kolm kuni kaheksa aastat, kuid seda saab igal ajal eemaldada.
  • Võimaldab seksuaalset spontaansust ega katkesta vahekorda.
  • Võib olla hea lahendus naistele, kellel ei ole soovitatav kasutada östrogeeni sisaldavaid rasestumisvastaseid vahendeid.
  • Mõnel naisel muutub menstruatsiooni kestus lühemaks, väheneb verituse hulk või menstruatsioon toimub harvem.
  • Võib kasutada rinnaga toitmise ajal.
  • Pärast ESS-i eemaldamist taastub sinu viljakus kiiresti.
  • ESS-i paigaldab ja eemaldab naistearst.
  • Mõnedel naistel võib peale ESS-i paigaldamist esimesel kuuel kuul esineda ebaregulaarset veritusust, määrimist või kerget alakõhuvalu.
  • Mõni naine kogeb pärast ESS-i paigaldamist peavalu, tundlikkust ja aknet, kuid need esinevad harvem, kui pille võttes.
  • Ei kaitse sugulisel teel levivate haiguste (STLH) eest.

KAS VAJAD NÕU? RÄÄGI OMA TERVISHOIUTÖÖTAJAGA

Broneeri aeg kohtumiseks noortenõustaja, naistearsti või ämmaemandaga, et saada põhjalikku nõustamist.

KAS SEE ON OKEI?

MÕTLE SELLELE

Kui oled mures, et sinu tuperõngas võib välja kukkuda või on välja kukkunud rohkem kui kolmeks tunniks, siis konsulteeri noortenõustaja, arsti või ämmaemandaga ja loe pakendi infolehte. Vahepeal tuleks seksuaalvahekorras lisakaitsena kasutada kindlasti kondoomi.

LOE EDASI

TUNNE VALIKUID

VÕRDLE VALIKUID